Deprecated: Korzystanie z class-oembed.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 5.3.0! Zamiast tego użyj wp-includes/class-wp-oembed.php. in /home2/forexfor/public_html/wp-includes/functions.php on line 5049

Bitcoin lub altcoiny: czy któryś z nich może zastąpić pieniądz fiducjarny?

Na przestrzeni ostatniej dekady kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne wśród internetowych inwestorów. W ciągu ostatnich kilku lat zaczęto ich nawet używać zamiast gotówki, a eksperci przewidują, że w przyszłości kryptowaluty zastąpią fizyczne pieniądze i plastikowe karty.

Oczywiście przed nami wiele niepewności – czy rządy zgodzą się na legalizację kryptowalut, czy będą w stanie utrzymać wysoki popyt, czy całkowicie zastąpią pieniądz fiducjarny czy może będą z nim współistnieć jako alternatywna metoda płatności?

Jedno jest pewne: kryptowaluty są niezwykle popularne i coraz więcej firm zaczyna z nich korzystać.

Połóżmy kryptowaluty i pieniądz fiducjarny na jednej szali i przyjrzyjmy się faktom:

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe zasoby przechowywane w cyfrowym portfelu lub w komputerowej bazie danych, które wykorzystują zaawansowaną kryptografię do zabezpieczania zapisów transakcji, kontrolowania tworzenia dodatkowych cyfrowych monet i weryfikacji przeniesienia własności monet. Nie mają one postaci fizycznej i nie są emitowane przez rządy.

Pierwsza kryptowaluta – bitcoin – została utworzona w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. Od tamtej pory powstało ponad sześć tysięcy altcoinów (innych kryptowalut).

Kryptowaluty można wydobywać i przechowywać w portfelach, handlować nimi przez Internet oraz wykorzystywać je do płatności w coraz większej liczbie firm cyfrowych czy fizycznych.

Wady i zalety korzystania z kryptowalut:

Zalety:

+ na kryptowaluty nie mają wpływu kursy wymiany, odsetki i opłaty transakcyjne

+ rosnąca liczba firm dodaje kryptowaluty jako alternatywną metodę płatności

+ brak formy fizycznej sprawia, że są one wygodniejsze – jeśli masz przy sobie telefon, masz też pieniądze

+ kryptowalut nie da się sfałszować

+ transakcje są anonimowe i natychmiastowe

Wady:

  • wdrażanie kryptowalut do codziennych transakcji i tradycyjnych scenariuszy płatności wymaga czasu oraz odpowiedniego dostosowania
  • zmienność cen stanowi pewne ryzyko podczas korzystania z kryptowalut
  • brak regulacji rządowych może prowadzić do niewłaściwego użytkowania i nielegalnych działań
  • sposób działania kryptowalut wciąż stanowi tajemnicę dla większości ludzi

Czym jest pieniądz fiducjarny?

Pieniądz fiducjarny to waluta emitowana przez rząd, ale nie mająca poparcia w fizycznym towarze (takim jak złoto czy srebro). Jego wartość zależy od podaży i popytu oraz stabilności danego rządu. Większość współczesnych pieniędzy to waluty fiducjarne (w tym euro, dolar amerykański i australijski, funt egipski).

Emisja pieniądza fiducjarnego daje bankom centralnym większą kontrolę nad gospodarką danego kraju, ponieważ mogą kontrolować ilość wypuszczanych pieniędzy. Zdarzało się, iż było to przyczyną hiperinflacji z powodu naddruku.

Wady i zalety korzystania z pieniądza fiducjarnego

Zalety:

+ pieniądz fiducjarny jest bardzo stabilny i dają bankom centralnym lepszą kontrolę nad gospodarką

+ jest on regulowany przez rząd, co czyni go mniej podatnym na niewłaściwe użycie

+ pieniądz fiducjarny ma nieograniczoną podaż

Wady:

  • jego fizyczny aspekt utrudnia transport i przechowywanie większych kwot pieniędzy
  • jednak nawet najbardziej stabilny pieniądz może wywołać hiperinflację w przypadku dodruku

Czy kryptowaluty mogą zastąpić pieniądz fiducjarny?

Chociaż na drodze kryptowalut do zastąpienia pieniądza fiducjarnego istnieje wiele wątpliwości, jedno jest pewne – nie unikniemy tego.

W dobie cyfryzacji kryptowaluty zapewniają ludziom łatwe i kompaktowe rozwiązanie – jeśli masz przy sobie telefon, masz też i portfel. Koniec z noszeniem plastikowych kart i niezgrabnych banknotów – Twoje pieniądze znajdują się w Twoim telefonie.

W miarę opracowywania coraz większej liczby aplikacji płatniczych dla kryptowalut ich stosowanie staje się z każdym dniem łatwiejsze, a ich popularność rośnie, włączając w to osoby spoza społeczności entuzjastów kryptowalut.

Rządy, a nawet niektóre banki centralne, zaczęły przygotowywać się na ewentualne wykorzystanie kryptowalut jako alternatywy dla pieniądza fiducjarnego.

Ze wszystkich kryptowalut najbardziej prawdopodobne wydaje się, że to bitcoin przejmie pałeczkę, ponieważ nadal jest on bardziej popularny niż wszystkie altcoiny. Kiedy to wszystko się dokona, wdrażanie i przystosowanie kryptowalut do codziennego życia będzie stanowiło powolny proces, a pieniądze fiducjarne jeszcze długo pozostaną w użyciu. Mimo wszystko wydaje się, że kryptowaluty to rzeczywiście pieniądze przyszłości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *